0-6 Yaş Grubu Çocuklarda Uyku Ve Bozuklukları

Uykuyu, Çevreyle Bilinçli İletişimin, Organizmanın Fizyolojik İhtiyacı Sonucu İstemli Olarak Kesilmesi Hali Olarak Tanımlamak Mümkündür.

Süresi Ve Düzenliliği Yetersiz Uykular Sonucunda, Çocukların Günlük İşlevlerinde Yetersizlik Vardır.

Durgunluk Veya Huzursuzluk, Algılama Güçlükleri, Beslenme Sorunu, Duygu Durum Bozuklukları En Sık Karşılaşılan Sorunlardandır.

Özellikle Son 50 Yılda, Tıbbi Teknolojinin Yardımıyla Uykunun Özellikleri İle İlgili Önemli Araştırmalar Yapılmış Ve Önemli Bilgiler Elde Edilmiştir.

Uykuda Neler Oluyor?

Fizyolojik, Endokrinolojik (Hormonal) Ve Nörolojik Değişiklikler Yaşanıyor.

Uykunun Fizyolojik Özellikleri, Uykunun Süresi Ve Verimi İle İlgili Durumlardır.Yeni Doğmuş Bir Bebek Günün 16-20 Saatini Uykuda Geçirir. Gündüz Ve Gece Farkı Yoktur.6 Aylıktan İtibaren Gece Ve Gündüz Farkı Belirgin Hale Gelir. Gece Uyku Süresi Uzundur. 2 Yaşından İtibaren Uyku Süresinde Belirgin Azalma Vardır. 4-5 Yaşından İtibaren Gündüz Uyku İhtiyacı Ortadan Kalkar.

Uykuda Nörolojik Değişimler Nelerdir?

Beyin Uyku Sırasında Farklı Bir Bilinç Düzeyine Geçer. Bu Nöronlarınelektriksel Özelliklerinin Değişimi Anlamına Gelir. İki Tip Uyku Sırasında Gidiş-Gelişler Olur.

1-REM (Hızlı Göz Hareketlerinin Yaşandığı Paradoksal Uyku)

2-Non- REM

REM Uykunun Görülen Evresidir.

Uykunun Diğer Evreleri Arasına Serpeştirilmiş Olarak Yaşanır. Hızlı Göz Hareketleri, Huzursuzluk Vardır Ancak Kaslar Hareket Etmez.

REM Uyku Süresi Bebeklerde En Fazladır , Yaşla Giderek Azalır. REM Uykusunun Bebeklerde Özel İşlevi Olduğuna İnanılır. REM Uykusu Bebeklerde Sinir Hücresi Yani Nöronların Olgunlaşmasına Katkıda Bulunur.

0-6 Yaş Gubu Çocuklarda Uyku Ve Bozuklukları

Uykuda Hormonal Değişiklikler Nelerdir?

Uyanıkken Yüksek Düzeyde Olan Kortizon Ve Adrenalin Seviyeleri Düşer. Hücrelerimizin Büyüme Ve Yenilenmesi Anlamında Çok Önemli Olan Büyüme Hormonu Uykuda Salgılanır. Kranlıkta Melatonin Salgılanır Ve Uykunun Devamlılığını Sağlamada Önemli Bir Maddedir.

Çocuklarda Uyku Bozuklukları Sık Mıdır?

Tıbben Sağlıklı Çocuklar Arasında % 20-30 Oranında Rastlanır. Ailelerin Doktora Başvuru Şikayetlerinden Ve Çocuklarının Uyku Düzenleri Hakkında Elde Edilen Veriler Doğrultusunda Belirlenmiş Rakamlardır. Oldukça Sık Görülen Bir Sorun Gibi Görünmektedir.

Uyku Bozukluklarının Belirtileri Nasıl Olur?

3 Şekilde Gözlenir:

1-Güçlükle Uykuya Dalarlar Veya Uykuyu Başlatamazlar

2-Uykuyu Devam Ettirmede Sorun Yaşanır.Uyku Sırasında Aşırı Hareketlenmeler,Huzursuzluk , Ağlama , Uykuda Konuşma, Bacak Krampları Gibi Davranışlarla Şekillenir.

Uyku-Uyanıklık Arasında Geçiş Bozuklukları Vardır.

3-Gündüz Uyuklamaları : Uyku Süresi Veya Verimi Yetersizse Gündüz Uyuklamalar Başlar

Uyku Bozukluklarının Nedenleri Neler Olabilir?

En Sık Görülen Nedenlerin Başında Solunum İle İlgili Problemler Gelir.

Prematüre Yani Erken Doğmuş Bebeklerde Ve Normal Yenidoğanlarda 10 Saniye Veya Daha Üzerinde Apne Denilen Soluk Tutmalar Olabilir.

Büyük Çocuklarda Bademcik Ve Geniz Eti Hava Yolu Daralmasına Sonuçta Gürültülü Solunum Ve Horlamaya Neden Olacaktır. Uyku Sık Olarak Kesintiye Uğrar

Uykuya Dalma Sorununa Ve Gece Uyanmalarına Neler Etkili Olabilir?

Anne-Baba Desteğine (Yani Sallanma, Kucağa Alma, Beslenme Gibi) Sıkça İhtiyaç Oluşması Veya Oyuncak Ya Da Müzik Gibi Etkinliklere Alıştırılması Halinde Çocuk Her Uyanma Anında Da Bunları Mutlaka İsteyecektir.