Çocuklarda Bir Uyku Bozukluğu Çeşidi: Uyurgezerlik

Uyku Bozuklukları Bebeklik Döneminde Daha Fazla Olmak Üzere  Çocukluk Yaş Grubunun En Sık Şikayet Konularından Birisidir.

Çocukların % 20-30 unda Aileler Tarafından Belirtilen Ve Doktora Başvurulan Uyku Bozukluklarının Bir Kısmı Uykuyu Başlatma Bir Kısmı İse Uykuyu Devam Ettirme Sorunudur.

Görülme Sıklığını Söylemek Mümkün Değil Ancak Uyku Sorunları İçinde % 1-5 Arasında Yer Alıyor. Giderek Daha Fazla Görüldüğüne Dair Bir Tespitim Yok.

Genellikle Çocukluk Dönemi Uyku Bozukluğu Ola Uyurgezerlik Sıklıkla 4-8 Yaş Arasında Ortaya Çıkar Ve Engeç 15 Yaşa Kadar Tamamen Kaybolur.  Erkek Çocuklarda Daha Fazla Görülür. Erkek Çocuklarda Neden Daha Fazla Görülüyor Belli Değil.  Bazı Çalışmalarda Ailede Anne Veya Babada Çok Derin Uyuduklarına İlişkin Bilgi Alınabilir.

Uyurgezerlik Bir Hastalık Değildir.  Uyku Başladıktan Sonraki İlk Saatler İçinde Yani Uykunun İlk Evresinde Ortaya Çıkan Uyanma Sorunudur. Rüya Görülmeyen Derin Bir Uykudan Uyanma Problemidir. Yani Uyanma İstenmekte Ancak Başarılımamaktadır. 

Çocuk Yatağından Kalkar, Anlamsız Hareketler, Tekrarlayıcı Hareketler Yapar, Dolaşmaya Başlar. Gözler Sabit Bakar, Konuşmalara Cevap Vermez, Engelleri Aşarak Dolaşmaya Devam Eder. Yatağına Geri Döner. Ancak Kaza İle  De Sonuçlanabilir. Gerçek Uyanmadan  Sonra Yaşadıklarını Kesinlikle Hatırlamaz.

Çocuklarda Bir Uyku Bozukluğu Çeşidi: Uyurgezerlik

Birkaç Dakika İla 1 Saat Ancak Genellikle 5-15 Dk Sürer.

Çok Sık Yaşanması, Ergenlikte Devamı Durumunda Araştırmalar Yapılmalı, Örneğin Uyku Epilepsileri Ve Psikolojik Stres Faktörleri İncelenmelidir.

Yapılması Gerekenler; Çocuğun Yattığı Ve Dolaştığı Alanlarda Tehlikeli Olabilecek Objeleri  Kaldırmak, Kapı-Pencereleri Kapamak Kilitlemektir.

Çocuğunuzu Uyurgezer Durumda Gördüğünüzde Sakin Davranın, Yüksek Sesle Uyarmak Ve Bağırmak Ya Da Sarsmak Kesinlikle Yanlıştır. Uyandırmayın Ve Yavaşça Yatağına Götürün.

Tedavi Kararı Verildiyse Psikolojik Stres Faktörleri Belirlemeye Çalışmak Ve Bu Konuda Destek Vermek, Çok Sık Tekrarlaması Durumunda Mutlaka Uykunun  Elektrofizyolojik Değerlendirmeleri Yapılmalıdır. Gerekirse İlaç Tedaviside Önerilebilir.