Hipotonik (Gevşek) Bebek

Hareket Sistemimizin En Önemli Parçası Olan Kaslarımızın İstirahat Halinde Bile Belirli Bir Geginliği Vardır. Bunun Sayesinde Duruşumuz, Pozisyonumuzun Devamı Mümkün Olabilmektedir.

Ancak Bu Gücün Sağlamlığı Ve Devamlılığı Beyindeki Kontrol Merkezleri Ve Kaslara Elektriksel Uyarının İletimini Sağlayan Sinirlerin Düzgün Çalışması İle Mümkündür. Bu Sisitemin Herhengi Bir Nedenle Bozulması Kaslarda Güçsüzlüğe Ve Hareketlerde Gevşekliğe Neden Olur.Bebekler Doğdukları Andan İtibaren Bu Gücü Gösteren Görüntülere Sahiptir. Uyanıkken El Ve Kolların Gerginliği, Bacakların Pozisyonu Ve Hareketi Ayrıca Baş Ve Boyun Hareketlerinin Görüntüsü Önemlidir.

Doğumdan İtibaren Hızla Gelişen Ve Değişim İçinde Olan İnsan Organizması Bunu Gelişim Evreleri İle Gösterir. 2.Ayda Baş Boyun Kontrolünü Sağlayan, Ellerinden Tutulup Kaldırılmaya Çalışılırken Baş Ve Gövdeyi Kontrol Etmeye Çalışan, 5. Ay Civarında Destekli, 7-8 . Aylardan İtibaren Desteksiz Oturabilen Bir Bebek Te Herşeyin Yolunda Gitmekte Olduğunu Söylemek Mümkündür.. Gelişim Süreci Daha Kompleks Ve Zor Hareketlerin Başarılabildiği Hedeflere Doğru Hızlı Bir Şekilde Devam Eder. Bebeklerde Motor Hareketlerde Gecikmeler , Ağlama Sesinde Güçsüzlük, Yatırıldığında Gözlenen Hareketsizlik, Kucağa Alındığında Elinizin Altından Kayıyor Gibi Hissedilmesi Son Derece Önemli Bulgulardır.

Genellikle Bulgular Rutin Muayeneler Sırasında Doktorlar Tarafından Saptanır Ya Da Annelerin Kaygısı Olarak İfade Edilir.

Nedenler Çok Farklıdır. Bu Nedenler İçinde Tedavi Edilebilir Durumlar Söz Konusu Olabilirken Bazen Tedavisi Nin Güç Veya Mümkün Olmadığı Durumları Saptayabiliyoruz. Ancak Neden Her Ne Olursa Olsun Doğru Yaklaşımlar Belirlenen Nedenlere Göre Yapılmalı Ve Çocuğun Mutlaka Yaşam Kalitesi Düzeltilmelidir.

Hipotonik (Gevşek) Bebek

Hekimler Öncelikle Nörolojik Ayrıntılı Bir Muayene İle Olası Ön Tanılarını Koyup Gerekirse Mutlaka Bir Çocuk Nöroloğu İle Konsültasyon Yapmaları Önerilir. Tanıların Doğrulanması Doğaldırki Bazı İncelemeleri Gerektirir. Basit Kan İncelemelerinden Elektromyografi, Biyopsi, Enzim Çalışmaları, Beyin Mr Ina Kadar Uzanabilen Bir Tetkik Süreci Yaşanılabilir.

Hipotonik Bebeği Değerlendirirken Akrabalığın Ve Ailede Benzer Durumların Yaşanmış Olması Öyküsüs Ağırlıklı Olarak Genetik Bazı Hastalıklara Yönlendirebilir. Örneğin Spinal Muskuler Atrofi, (Sma), Konjenital Muskuler Distrofiler, Hücrelerin Enerji Metabolizma Bozuklukları (Mitokondrial Hastalıklar) Genetik Geçiş Gösteren Ve Hipotoniye Neden Ciddi Nedenlere Örnektir.

Annede Myasteni Varsa ;

Ancak Raşitizm, Beslenme Yetersizlikleri Ve Bozuklukları, Hipotroidi, Viatmin Eksiklikleri Hipotoniye Neden Olabilir Ve Rahatlıkla Tedavi Edilebilir.

Bazen Serebral Palsi (Beyin Felci) Nin Bulgusu Olabilir.

Genetik Geçişli Bir Hastalık Saptandığında Bebeğe Genel Destek Tedavisi Verilir Ancak Bu Durumun Çok Önemli Bir Başka Yönü Yeni Hamileleiklerde Genetik Danışma Verilebilme Şansıdır.